Revolučne iný Jánošík:

Aj keď boli doteraz nakrútené už štyri celovečerné filmy o Jánošíkovi, nášho najslávnejšieho ľudového hrdinu príliš nepoznáme. Poznáme iba ľudovú legendu o slávnom zbojníkovi, ktorý bohatým bral, chudobným dával a po zrade ho popravili zavesením za rebro na hák. Skutočného Juraja Jánošíka, mladíka z Terchovej, ktorého krátky, ale dramatický život inšpiroval generácie Slovákov k vytvoreniu legendy, odkrýva až nový film režisérok Agnieszky Holland a Kasie Adamik .

Výpravný veľkofilm vznikol podľa scenára Evy Borušovičovej, ktorá niekoľko rokov študovala archívne záznamy a dokumenty. Zaujímali ju reálne životné osudy charizmatického mladíka, ktorý zomrel mladý a stal sa legendou. „Základ tvoria fakty o živote Jánošíka, ktoré sa zachovali. Príbeh je doplnený udalosťami a činmi, ktoré boli v kontexte tej doby veľmi pravdepodobné. A zvyšok tvorí to, čo vzniklo v mojej hlave. Aj pred takmer štyristo rokmi ľudia milovali a nenávideli, priatelili sa a závideli. V túžbe nájsť si svoje miesto v živote, smerovať k naplneniu svojho poslania, v hľadaní šťastia a lásky sa toho veľa nezmenilo,“ vyjadrila sa E. Borušovičová.  Práve jej nový, vo viacerých smeroch prevratný pohľad na známeho hrdinu, oslovil režisérku Agnieszku Holland, ktorá si prizvala na pomoc svoju dcéru Kasiu Adamik.

Predstaviteľa titulnej postavy hľadali režisérky na konkurzoch v troch susedných krajinách – v Česku, Poľsku a na Slovensku. Na koniec hlavnú úlohu stvárnil mladý český herec Václav Jiráček.  Agnieszka Holland: „Kasia vyberala z viac ako z 300  Jánošíkov. Po výbere sme spoločne vyskúšali 50 najlepších. Vašek nás okamžite nadchol, odlišoval sa od všetkých. Mal nielen pochmúrne, chlapčenské čaro, sústredenosť, zdržanlivosť a úprimný prejav, ale predovšetkým bolo cítiť, že má ten druh vnútornej nezávislosti, bez ktorej sa každý hrdina stáva len jednorozmernou bábkou. Nielenže zaujímavo vyzeral a presvedčivo hral, ale mal v sebe tú „iskru“ s ktorou som sa stretla u niekoľkých najlepších amerických hercov“.

Ich voľba rozhodne prekvapila, pretože 1,75 metra vysoký mladík s chlapčenskou tvárou a štíhlou postavou bol na míle vzdialený od dovtedy vžitého obrazu Jánošíka ako dvojmetrového mužného siláka s takmer nadprirodzenými schopnosťami.

„Keď som ho videla prvýkrát, hneď som vedela, že on bude najlepší Jánošík. Má v sebe určitý hnev a zúfalstvo, ktoré sa neprejavujú jednoducho, ale vnútorne“  vysvetľuje A. Holland a charizmu mladého herca prirovnáva k vyžarovaniu Leonarda di Capria. „Jeho výber bol premyslený. Náš Jánošík je existenciálnym hrdinom, ktorý stále hľadá sám seba, svoje zaradenie v živote. Náš film nie je o legende, ale o človeku, ktorý sa stal legendou, aj keď to vôbec nechcel. Zámerne sme ho očistili od „chlapáctva“ a nadprirodzenost. Predstavíme ho ako typického outsidera 18.storočia“ dodáva mladšia z režisérskeho tandemu, Kasia Adamik.

Agnieszka Holland, Kasia Adamik, režisérky:  „Doterajšie verzie filmov o Jánošíkovi využívali konvenciu rozprávok, legiend, folklórnej štylizácie alebo kostýmovej komédie. V scenári Evy Borušovičovej nás očarila úplné odlišná poetika. Po prvé vychádza zo skutočných dokumentov z osemnásteho storočia a nie z romantickej legendy, po druhé využíva subjektívny, originálny lyrizmus. Jánošík  je tragický a zároveň  veľmi moderný: mohol by to byť americký chlapec, ktorý sa vyčerpaný krutosťou vojny vracia z Iraku do mestského geta a tam sa stane vodcom gangu.

Príbeh Juraja Jánošíka – podobne ako aj iných slávnych zbojníkov - Ondráška alebo Robina Hooda , sa stal legendou a legenda pomaly vytlačila z povedomia spoločnosti skutočné postavy a udalosti. Náš film navracia tejto postave historickú autenticitu, pri zachovaní jej romantického charakteru.

Takmer všetky udalosti a postavy, popísané v scenári, majú svoju historickú predlohu; hlavným zdrojom rozprávaného príbehu boli súdne spisy z Jánošíkovho a Uhorčíkovho procesu, ktoré sa kompletne zachovali a predstavujú úžasnú pokladnicu vedomostí o historickej dobe a hrdinoch príbehu, prerozprávaného vo filme a o priebehu udalostí.

„Jánošíkova cesta od zbojníka k mučeníkovi bude mať takisto symbolický rozmer. Vo filme sú predstavené jeho sny, vízie a prízraky, v tomto rozsahu zachováme rozprávkovosť nášho hrdinu. Záleží nám taktiež na tom, aby bol film, okrem kaskadérskych scén a popisu dospievania charizmatického hrdinu, plný humoru a mladistvého erotizmu.“

Jánošíkova zbojnícka družina operovala na rozhraní Poľska, Slovenska a Moravy a jej členovia pochádzali rovnako zo všetkých troch regiónov. Presne také isté pestré „národnostné“ zloženie má aj jej filmové obsadenie. V úlohe najbližšieho Jánošíkovho druha Tomáš Uhorčíka sa predstaví Slovák Ivan Martinka. Tretím zbojníkom, ktorý zohrá dôležitú úlohu v príbehu, je Turjag Huncaga, akýsi tatranský Judáš. Stvárnila ho poľská filmová hviezda - Michal Żebrowski. Jánošíkovu osudovú lásku Barboru stvárnila americká herečka Sarah Zoe Canner a svoju úlohu sa naučila v slovenčine. 

Vo filme diváci uvidia aj veľa známych slovenských, polských a českých hercov Mariána Labudu, Mariána Geišberga, Richarda Krajča, Karla Dobrého, Vladimíra Jedľovského, Táňu Pauhofovú či Gabrielu Bírovú, Katarzyna Herman, Mareka Probosza, alebo Eryka Lubosa. 

Nakrúcanie:

Veľkorysý projekt, ktorý odštartoval v roku 2002 producent Rudolf Biermann, mal byť prvým moderným slovenským veľkofilmom v porevolučnom období. Od októbra 2002 do konca januára 2003 sa nakrútilo približne 40 percent filmu. Vtedy nikto netušil, že sa Jánošík odmlčí na šesť rokov kvoli odstúpeniu jedného z partnerov.

Finančné problémy predĺžili dobu jeho vzniku na celých sedem rokov. Projekt s celkovým rozpočtom 6 000 000 € doviedol do úspešného konca poľský producent Dariusz Jabłoński a jeho firma Apple Film Production. Na základe špeciálnej zmluvy prevzali práva od slovenského producenta. „Sme pyšní, že sa nám tento mimoriadne náročný projekt podarilo priviesť ku šťastnému koncu. Získali sme partnerov z Poľska – Poľskú televíziu a Poľský inštitút filmového umenia, ako aj HBO Central Europe, podarilo sa nám tiež do projektu zapojiť Maďarov. Realizovali sme väčšiu časť nakrúcania a celú postprodukciu. Vznikol naozajstný stredoeurópsky film. Od začiatku sme si boli istí, že o tento projekt treba bojovať s celým odhodlaním. Pôvab predtým realizovaného materiálu, majstrovstvo Agnieszky Holland a mladistvá vízia Kasie Adamik spôsobili, že hoci sme si boli vedomí namáhavej cesty, oplatilo sa na ňu vykročiť“.

V lete 2008,  presne 21. 7. si herci opäť mohli obliecť starostlivo uschované zbojnícke kostýmy a po šesťročnej pauze sa vrátili k svojim postavám pred kameru Martina Štrbu. Po rokoch smoly sa na film usmialo šťastie aj v tom, že nikto z hercov sa výrazne nezmenil. „Všetci akoby sa držali nejakej zvláštnej diéty a čakali, kým sa projekt dokončí. Bol to pre nás úplný zázrak a svojim spôsobom vyslobodenie“ hovorí predstaviteľ titulnej postavy Václav Jiráček.

Pre Dariusza Jabłońskeho to nie je prvá spolupráca so slovenskými a českými filmármi. V roku 1999 koprodukoval úspešnú a oceňovanú drámu „Je třeba zabít Sekala“, nedávno debutoval aj ako režisér koprodukčnou snímkou Jahodové víno, kde hlavné úlohy stvárnili Zuzana Fialová a Jiří Macháček.

Jánošík. Pravdivá história  vznikol za celkovo 90 filmovacích dní na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, Pieninách, v Podhalí a na Spiši. Vo filme účinkovalo spolu viac ako 100 hercov, niekoľko tisíc komparzistov a 60 jazdcov. Okrem nich si v Jánošíkovi zahralo aj viac ako tisíc zvierat, z toho najpočetnejšiu skupinu tvorili ovce /920/ a kone /76/. Pre potreby filmovania vyrobili 20 povozov, takmer 80 strelných zbraní, vyše 90 sečných a bodných zbraní a aj 2 delá. Celkovo bolo použitých 45kg strelného prachu, vyše 100 kostýmov, kompletný výzbroj pre 18 člennú zbojnícku družinu, 5 historických kočov a početné stavby.

Okrem celovečerného filmu o Jánošíkovi, ktorý bude mať na Slovensku premiéru 10. septembra  2009, vznikne aj štvordielny televízny seriál. Slovenským distribútorom filmu je GARFIELD Film.

JURAJ JÁNOŠÍK - fakty
Jánošík sa narodil pravdepodobne 25. januára 1688 – je to dátum, ktorý je zapísaný v matrike. Rodičmi Jánošíka boli Michal Jánošík a Barbara Cingelová. Jánošík mal staršieho brata Jána a mladšiu sestru Barbaru. Narodil sa pravdepodobne v Terchovej na slovenskej strane Tatier. Ako mládenec sa Jánošík zúčastnil protihabsburského povstania vedeného Františkom Rákoczim, ktoré vypuchlo  v roku 1703 na území Uhorska. Po porážke povstania sa vrátil do rodnej dediny, aby sa staral o statok. Dlho však nehospodáril, pretože zakrátko vstúpil do cisárskej armády.

Počas služby v armáde bol pridelený k vojenskému oddielu, ktorý táboril na Bytčianskom zámku, kde boli väznení nebezpeční zločinci. Vtedy sa tu zoznámil s istým Tomášom Uhorčíkom, vtedy známym zbojníkom.  Uhorčíkovi sa podarilo z väzenia utiecť a Jánošík sa po odchode z armády v roku 1711 pridal k jeho zbojníckej družine. Keďže bol skúsený, ostrieľaný bojmi a mal organizačné schopnosti, stal sa veľmi rýchlo  vodcom družiny.

Jánošík so svojou družinou pôsobil na uhorsko-poľsko-moravskom pohraničí, a obeťami jeho prepadov boli najmä kupci, bohatí aristokrati, poslovia a iné náhodné, zámožnejšie osoby. Celé jeho zbojnícke pôsobenie netrvalo ani dva roky.

26. októbra 1712 Jánošíka chytili a uväznili. Podarilo sa mu však podplatiť stráže a utiecť. Hľadali ho za početné lúpeže a na nasledujúcu jar opäť chytili. Priebeh súdneho procesu s ním, ktorý sa konal 16. a 17. marca 1713, poznáme vďaka dodnes zachovaných súdnym spisom. Jánošíka odsúdili na trest smrti a 18. marca 1713 popravili zavesením na hák za rebro.

DOTERAJŠIE FILMOVÉ ADAPTÁCIE

1.    Jánošík (USA – ČSR), 1921, réžia bratia Siakeľovci
2.    Jánošík (ČSR), 1935, réžia Martin Frič
3.    Jánošík (ČSR), 1963, réžia Paľo Bielik
4.    Zbojník Jurko (animovaný, SR), 1976, réžia Viktor Kubal
5.    Jánošík (TV seriál, Poľsko), 1974, r. Jerzy Passendorfer